2020. május 15., péntek

Történelem 0515


A hétfői webinárium előkészítése - olvasgatásra! 
Vándorlás a pusztán - tk. 148. o.
Mikor és hol alakult ki a magyar nép? Mely népekkel lehettek közös őseink? Távoli múltba nyúló kérdések ezek, ezért nehéz rájuk biztos válaszokat adni. A középkorban lejegyzett mondák a hunokkal rokonították népünket. Így jöhetett létre eredetmondánk, Ménrót fiainak (Hunor és Magor) története is. - tk. 148. oldal

                          Hunor, Magyar és a szarvas egy 14. századi kódexben






A nyelvészek azt állapították meg, hogy a magyar nyelv a finnugor nyelvcsaládhoz tartozik. A leggyakrabban használt szavaink többsége ilyen eredetű. E nyelvcsaládba tartozik a magyaron kívül például még a finn, az észt és a lapp nyelv is. A nyelvrokonság utalhat arra, hogy valamikor nagyon régen együtt éltek e népek ősei. A nyelvtudósok azt is megállapították, hogy 2500-3000 évvel ezelőtt alakult ki a magyar nyelv, illetve annak egy régebbi formája. 



A magyarság történetét ősi időkbe követhetjük vissza szavaink, mondáink és a régészeti leletek segítségével. Hosszú vándorlás után telepedtek meg őseink a Kárpát-medencében.


A magyar őshazának a magyar népnév kialakulásának helyszínét, az Urál vidéket tekintik.
A következő szállásterület a Volga és a Káma folyók találkozásánál, Baskíriában volt. Ezt később Magna Hungáriának, nagy vagy régi Magyarországnak nevezték.
Itt őseink nomád gazdálkodással foglalkoztak, melynek lényege a vándorló állattenyésztés. Igen sok, gyakran több ezer állatot legeltettek együtt. Ha az állatok lelegelték a legelőt, tovább hajtották őket. Nyáron azokra a területekre, ahol hűvösebb volt, és nem száradt el a fű, télen oda, ahol nem borította hó a talajt. Az új terület megszerzése sokszor csak harc árán volt lehetséges. A magyarok lóháton harcoltak. Legfontosabb fegyverük az íj volt, amelyet lovon vágtatva is kiválóan tudtak használni. Nomád módon tartani csak erre alkalmas állatokat – juhot, szarvasmarhát, lovat – lehet.
Az őshazát elhagyva őseink délnek, majd nyugatnak fordultak. A Don és a Dnyeper folyók között telepedtek le. Ezt a földet egyik vezérükről, Levediről Levédiának nevezzük. Ezen a vidéken bolgár-törökökkel éltek együtt. Sok mindent megtanultak tőlük, így a földművelést is. Az új szokásokkal együtt új szavak is bekerültek a nyelvünkbe. Ezek a török eredetű szavak elárulják számunkra, mivel gyarapodott a magyarság ebben az időszakban. A földművelés legalább aratásig egy helyhez kötötte őseinket, ezért ezt az életmódot félnomádnak nevezzük.
Kerek sátrakban, jurtákban laktak. A jurtákat szét lehetett szedni, és az új szállásterületen össze lehetett állítani.

A legkisebb, önállóan is tevékenykedni, fennmaradni képes egység a nagycsalád volt. Tagjait alapvetően vérségi kötelékek fűzték össze. Állatvagyonuk közös volt, életüket a család rangidős férfitagja irányította.
A nagycsaládok nemzetségeket alkottak. Az összetartó erőt a távoli múltbéli közös ős jelentette számukra. Idegen népek elleni támadáskor, legelőszerzéskor azonban szükség volt a törzs erejére.
A törzseket a nemzetségek alkották, vezetőjük az egyik nemzetség feje. Törzsfővé annak a nemzetségnek a vezetője válhatott, amely katonailag elég erős volt, és jelentős állatállománnyal rendelkezett. A törzseket már nem a vérségi kötelék tartotta össze, hanem mesterséges szervezetek voltak.


A 7 magyar törzs: Nyék, Megyer, Tarján, Jenő, Kér, Keszi, Kürtgyarmat

Mire emlékszel?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése